Agencja rekrutacyjna we Wrocławiu a koszty obsługi. Czy stać Cię na tanią rekrutację?

Korzystanie z profesjonalnych usług rekrutacyjnych już dawno przestało być traktowane, jako opcja dostępna wyłącznie dla największych firm. Z pomocy specjalistów od pozyskiwania pracowników korzystają dziś nawet małe, rodzinne przedsiębiorstwa, które zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji na rynku zatrudnienia i nie chcą w nieskończoność obsadzać wakatów. Wciąż jednak głównym kryterium wyboru agencji rekrutacyjnej we Wrocławiu czy w innym mieście pozostaje stawka za pozyskanie pracownika. Przedsiębiorcy szukają na tym polu oszczędności i często decydują się nawiązać współpracę nawet z agencjami, które działają od niedawna i nie mają na swoim koncie żadnych konkretnych sukcesów. Dowiedz się zatem, dlaczego nie stać Cię na tanią rekrutację.  

Pozyskanie nieodpowiedniego pracownika narazi Cię na wysokie koszty

Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, jeśli za rekrutację będzie odpowiadać niedoświadczona czy po prostu niekompetentna agencja. Fakty są takie, że agencje gwarantujące wysoką skuteczność nie muszą rywalizować o klientów niskimi stawkami. To charakteryzuje firmy HR, które dopiero startują na rynku lub nie dysponują profesjonalnymi (a więc też drogimi) narzędziami rekrutacyjnymi.

Gdy pojawia się pokusa zaoszczędzenia na rekrutacji, to zawsze warto wyobrazić sobie, jakie byłyby konsekwencje zatrudnienia osoby źle zweryfikowanej, niekompetentnej czy niepasującej do zespołu pod względem charakterologicznym. Z całą pewnością mówimy tutaj o nieporównywalnie wyższych kosztach, jakie poniesie pracodawca.

Przedłużająca się rekrutacja jest droga i frustrująca

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im dłużej trwa pozyskiwanie pracowników do firmy, tym faktyczny koszt całej operacji jest wyższy. Nie tylko bezpośrednio, ale także pośrednio, w wyniku wydłużenia okresu utrzymywania bezproduktywnych wakatów oraz braku możliwości przyjmowania większej liczby zleceń.

Przedłużająca się rekrutacja rodzi również frustrację po stronie pracodawcy, który słusznie zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle było warto angażować w to nieskuteczną agencję i ponosić z tego tytułu dodatkowe koszty.

Ryzykujesz utratą atrakcyjnych zamówień

To ryzyko ma bezpośredni związek z przedłużaniem się prowadzonej nieprofesjonalnie rekrutacji lub – co gorsza – z zatrudnieniem pracowników, którzy zamiast przyspieszyć działanie firmy, stali się dla niej ciężarem. W takiej sytuacji nie ma mowy o efektywnym realizowaniu zamówień. Pracodawca musi poświęcić więcej czasu na stałe pilnowanie nowych pracowników, przez co nie jest w stanie zagwarantować kontrahentom oczekiwanych przez nich terminów realizacji. W efekcie początkowa oszczędność na rekrutacji szybko zaczyna zamieniać się w realne i bardzo dotkliwe straty.

Tania rekrutacja może wymagać od Ciebie nadmiernego zaangażowania

Nie po to wynajmujesz agencję rekrutacyjną we Wrocławiu, aby ją wyręczać, prawda? Profesjonalna agencja ogranicza udział klienta w całym procesie pozyskiwania pracowników do niezbędnego minimum. W praktyce powinno to wyglądać tak, że podczas pierwszego spotkania omawiane są potrzeby pracodawcy, tworzony jest profil idealnego kandydata i na tej podstawie agencja podejmuje już własne działania.

W przypadku tanich rekrutacji często wygląda to zupełnie inaczej. Pracodawca musi bez przerwy wspomagać agencję, odrzucać źle zweryfikowanych kandydatów, a także nadzorować pracowników, jeśli zostali oddelegowani przez agencję w ramach usługi pośrednictwa pracy tymczasowej we Wrocławiu. Nie na tym to powinno polegać.

Jak zatem ocenić, czy oferta agencji jest dobra?

Przede wszystkim warto zebrać kilka ofert i porównać je ze sobą pod kątem zaproponowanych stawek. Jeśli widzisz, że jedna z nich jest mocno zaniżona w stosunku do pozostałych, a w dodatku pochodzi od agencji, która jest anonimowa i niewiele można o niej znaleźć w Internecie, to już powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza.

Pamiętaj

Stawka za pozyskanie pracownika w dłuższym terminie nie ma aż takiego znaczenia, jak satysfakcja z zatrudnienia wartościowych osób, które będą nadawać ton rozwojowi firmy.

Zawsze też sprawdź, czy agencja może Ci zaoferować różne modele rekrutowania pracowników, których wybór ma wpływ na ostateczne koszty usługi agencyjnej. Być może w Twoim przypadku bardziej opłacalne niż stała rekrutacja pracownika we Wrocławiu będzie skorzystanie z outsourcingu pracowniczego.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest