Jak odmówić udziału w rekrutacji?

Tak samo, jak potencjalny pracodawca może nie wybrać nas podczas rekrutacji, tak samo my w każdej chwili możemy z niej zrezygnować. Należy jednak zachować się uczciwie i zrobić to z klasą.

Szukanie pracy to często długi i żmudny proces. Najpierw wysyłamy setki CV, a potem z utęsknieniem czekamy na telefon z zaproszeniem do udziału w rekrutacji. Idziemy na rozmowę o pracę i…mina nam rzednie, bo już wiemy, że to nie jest to nasza wymarzona praca. 

Wyobrażenia vs. rzeczywistość

Powodów naszego rozczarowania może być wiele. To, że kandydaci podczas rozmowy rekrutacyjnej są oceniani przez potencjalnego pracodawcę, nie jest niczym zaskakującym. Robią to również sami kandydaci, którzy już po pierwszym spotkaniu wyrabiają sobie wstępną ocenę na temat swojego potencjalnego miejsca pracy. Już po godzinnej rozmowie rekrutacyjnej mogą intuicyjnie wiedzieć, czy widzą dla siebie miejsce w takiej organizacji, czy nie.

Kolejną kwestią są oczekiwania finansowe. W ogłoszeniach o pracę stawka wynagrodzenia jest podawana niezwykle rzadko albo, jeśli już jest, jest określana bardzo szeroko. Podczas rozmowy może się okazać, że proponowana pensja jest znacznie poniżej naszych oczekiwań.

Podobne rozczarowanie może nas czekać, gdy rekruter przedstawi nam wymagania na danym stanowisku. Wtedy może się okazać, że praca, o którą się staramy jest poniżej naszych wymagań albo wręcz na odwrót – nasze kwalifikacje nie są wystarczające.

Może się również zdarzyć, że dostaniemy inną, lepszą propozycję pracy, która o wiele bardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i wymaganiom.

Jak powinniśmy się wtedy zachować?

Uczciwie i z klasą

Kiedy ciągle jesteśmy w procesie rekrutacji, ale nie jesteśmy już nią zainteresowani, najlepiej będzie skontaktować się z rekruterem, dziękując za zaproszenie na rozmowę i zrezygnować z dalszych etapów rekrutacji. Warto zrobić to możliwie jak najszybciej, aby druga strona mogła zaplanować dalsze działania poszukując nowego kandydata. Oczywiście, jeśli nie jest to możliwe, warto zadzwonić nawet godzinę przed kolejnym spotkaniem. Lepiej zadzwonić później niż nie dzwonić w ogóle i nie przychodzić na umówioną rozmowę. 

Pamiętajmy, że markę osobistą na rynku pracy budujemy sobie cały czas. Rekruter też może kiedyś zmienić pracę i przypadkiem możecie się jeszcze kiedyś spotkać. Warto nie pozostawiać po sobie niemiłego wrażenia i zachować się uczciwie. Dla rekrutera odwołanie sytuacja, z którą spotykają się na co dzień. Na pewno będą wdzięczni, jeśli zawczasu uprzedzisz ich o swojej nieobecności. Dzięki temu nie zdezorganizujesz im pracy.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest