Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jeśli praca, która dotychczas dawała ci poczucie spełnienia i satysfakcję, teraz wywołuje u ciebie uczucie znudzenia i psychicznego zmęczenia, to być może cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego.

Życie zawodowe jest bardzo ważnym obszarem życia każdego człowieka. To głownie poprzez robienie kariery każdy z nas dąży do samorealizacji, owocują mniejszymi lub większymi sukcesami na tym polu. Jednak czasem w życiu przychodzi moment braku poczucia sensu pracy i satysfakcji z tego, co robimy. To może być pierwsza oznaka wypalenia zawodowego. Najczęściej jego ofiarami są lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, pracownicy sądowi, a także osoby zajmujące wysokie i dobrze płatne stanowiska.

Jak to się zaczyna?

Problem wypalenia zawodowego nie pojawia się znikąd i niespodziewanie. Rozwija się stopniowo i z czasem urasta do rangi niewytłumaczalnego lęku i paniki związanym z pójściem do pracy. Wypalenie zawodowe, w większości przypadków, jest bezpośrednio związane z natłokiem obowiązków i stresem z tym związanym. To w połączeniu z niskim wynagrodzeniem, brakiem zgranego zespołu współpracowników oraz ciągłą niepewnością jutra prowadzi do zawodowego „burnoutu”. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ wypalenie zawodowe może zapoczątkować depresję, czy stany lękowe. Zagrożenie to jest niezwykle realne wśród zawodów „z powołaniem”. Często dla lekarzy czy nauczycieli praca jest dla nich wszystkim. Jeśli przestają z niej czerpać radość, wówczas tracą poczucie sensu, deprecjonują swoje osiągnięcia i popadają w marazm.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest