Jak przetrwać home office i nie zwariować?

To, co kiedyś dla wielu było ciekawą odskocznią, dzisiaj okazuje się przekleństwem. Praca z domu może być uciążliwa, jeśli trwa zbyt długo. Jak pracować efektywnie na home office?

Dla wielu z nas to już nie jest awaryjny tryb działania, a codzienność. Bardzo ciężko przewidzieć, kiedy stan epidemii się skończy i wrócimy do pracy biurze. Dlatego warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami jak zorganizować pracę w domu?

Zacznij dzień rozsądnie

Jeśli wstajesz o 7:55 i ledwie patrząc na oczy, logujesz się do firmowego systemu, to idziesz w złym kierunku. Wszystko powoli zacznie ci się zacierać – twój dom zaczyna kojarzyć ci się wyłącznie z pracą. Aby zadbać o swoją higienę psychiczną, postaraj się zachowywać, jakby nic się nie zmieniło. Nie musisz wstawać o tej samej godzinie, co „w czasach normalności”, gdy trzeba było dojeżdżać do pracy. Teraz przecież nie musisz odwozić dzieci do szkoły ani robić starannego makijażu. Wystarczy, że wstaniesz na tyle wcześniej, aby zdążyć zjeść śniadanie, napić się kawy i wziąć prysznic. Dopiero wtedy będziesz gotowy do efektywnej pracy. 

Zadbaj o miejsce

Nie każdy ma warunki do zorganizowania w swoim domu prawdziwego biura. Ale zrób wszystko, co w twojej mocy, by miejsce, w którym pracujesz było komfortowe. Szczególną uwagę poświeć….swojemu kręgosłupowi. Jeśli nie masz odpowiedniego krzesła, na którym mogłabyś siedzieć, gdy pracujesz, poproś szefa o wypożyczenie go z biura.

Jeśli twój partner również pracuje zdalnie, postarajcie się sensownie zagospodarować przestrzeń w waszym domu, aby każdy mógł pracować w spokoju. Jeśli nie macie możliwości rozsadzenia się po pokojach i jesteście zmuszeni pracować razem, ustalcie zasady i uszanujcie to, że każde z was musi wykonywać swoje obowiązki służbowe.

8 godzin wystarczy

Dla pracoholików tryb home office może okazać niebezpieczny. Pozostawiony na biurku laptop jest prawdziwą pokusą i aż prosi się o włączenie, żeby tylko szybko dokończyć zestawienie czy wysłać szybkiego maila. Wtedy ani się obejrzysz, już jest godzina 22. Dlatego pilnuj godzin pracy. Jeśli w biurze pracowałeś od 8 do 16, to w domu pracuj w tych samych godzinach. Nie pozwól sobie na ciągłe nadrabianie służbowych zaległości kosztem swojego czasu prywatnego. 

To nie są wakacje

Szef nie patrzy, ale to nie znaczy, że nie trzeba pracować. Rezultaty naszej pracy będą i tak oceniane na bieżąco. Oglądanie Netflixa w czasie, w którym powinieneś pracować i tak się na tobie zemści, gdy szef powie: „sprawdzam”. Zresztą warto pamiętać, że twoi przełożeni i tak znajdą sposób, aby sprawdzić, czy wykonujesz swoją pracę. Mogą łatwo zweryfikować, czy rzeczywiście jesteś aktywny na firmowych komunikatorach czy mailu. Dlatego bądź uczciwy i wykonuj swoją pracę rzetelnie.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest