Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

Najpierw z nadzieją wysłałeś tam swoje CV. Potem podskakiwałeś na każdy dźwięk telefonu i co 15 minut odświeżałeś swojego maila, spodziewając się, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W końcu udało się – jest Pan przyjęty, gratulację! I teraz nadchodzi on. Pierwszy dzień w nowej pracy. Z jednej strony jesteś zdenerwowany, z drugiej – nie możesz się już doczekać. Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy i pokazać się z jak najlepszej strony?

Bądź punktualny

Nie przychodź ani za wcześnie, ani za późno. Staw się w nowej firmie około 10 min przed rozpoczęciem pracy. Spóźnienie do nowej pracy w pierwszym dniu postawi Cię w niezbyt dobrym świetle. Jednak, jeśli okaże się, że akurat tego dnia, rano jadąc do pracy, wpakowałeś się w mega długi korek, zadzwoń do firmy i uprzedź o tym swojego przełożonego. Na pewne rzeczy nie masz wpływu, ale jeśli poinformujesz o tym z wyprzedzeniem i przeprosisz, pokażesz, że jesteś odpowiedzialny.

Bądź sobą

Pierwszy dzień w pracy jest, w większości przypadków, bardzo stresujący. Chcesz pokazać się z jak najlepszej strony i czasem na siłę próbujesz dopasować się do swoich współpracowników. Jest to daremne, bo wcześniej lub później zostaniesz obnażony i uznany za osobę nieszczerą i niegodną zaufania. Nikogo nie udawaj i bądź po prostu sobą. Nie zdradzaj też od razu wszystkiego na swój temat. Członkowie twojego zespołu nie muszą już pierwszego dnia wiedzieć, jakie masz sympatie polityczne ani jaką wyznajesz religię. Daj sobie czas i pozwól sobie na spokojne zapoznanie się ze swoimi współpracownikami.

Nie przechwalaj się

Nie zaczynaj budowania relacji w zespole od chwalenia się swoimi sukcesami w poprzednim miejscu pracy na prawo i lewo. Rób swoje i słuchaj uważnie porad. Twoje wiedza i kompetencje obronią się same w odpowiednim momencie. Nie bój się zadawać pytań, jeśli czegoś nie jesteś pewny. Lepiej dopytać o coś trzy razy niż pozwolić sobie na wtopę pierwszego dnia.

Nie krytykuj byłego szefa

Absolutnie nie wyrażaj się niepochlebnie o swoim poprzednim pracodawcy w nowym miejscu. Po pierwsze – nie jest to zbyt eleganckie, po drugie – nie jest też profesjonalne. Jeśli nadal pracujesz w tej samej branży, to pamiętaj, że ludzie z tego samego środowiska zawodowego się znają. Istnieje prawdopodobieństwo, że twój szef chodzi co sobotę na squasha z Twoim byłym pracodawcą. Jeśli usłyszysz pytanie, dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy? Wymyśl coś w stylu, że potrzebowałeś zmiany i szukałeś nowych wyzwań. Nawet jeśli twój szef był bezwzględnym tyranem, którego zachowanie przyczyniło się w dużej mierze do zmiany miejsca twojego zatrudnienia.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest