Jak wypaść dobrze na rekrutacji on-line?

Rekrutacja on-line nie jest już niczym nowym. Z rekrutacji on-line korzystają głównie zagraniczne korporacje.  To dla nich wygoda i nieraz wręcz konieczność – na przykład, jeśli prowadzą działalność w kilku miastach Jednak obecnie, w okresie zagrożenia epidemicznego, jest to jedyny sposób na organizacji rozmowy rekrutacyjnej.

Oprócz formy spotkania, rozmowa on-linie nie różni się niczym szczególnym od standardowej rozmowy o pracę. Zamiast spotkania face to face, swoich rekruterów zobaczysz w kamerce za pośrednictwem Skype, Facebook Messengera czy Microsoft Teams. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, by oszczędzić sobie stresu podczas tej rozmowy.

Sprawdź sprzęt

Nic tak nie stresuje i denerwuje jak wolne łącze internetowe. Nie pozwól, aby tego typu kwestie zaprzątały ci głowę podczas rozmowy o pracę. Zainstaluj wcześniej program, za którego pośrednictwem będziesz rozmawiał i przeklikaj go. Sprawdź, w którym pomieszczeniu masz najsilniejszy sygnał internetowy. Jeśli, pomimo Twoich starań, podczas rozmowy okaże się, że program się zacina, jak najszybciej to zgłoś. To żaden wstyd. Lepiej przerwać rozmowę i spróbować połączyć się raz jeszcze, niż się stresować, bo nie słyszysz pytań, które zadają ci twoi rozmówcy.

Zadbaj o scenerię

Umiejętnie wybierz tło, na którym będziesz występował. Zadbaj o to, by nie było w nim widać bałaganu, niesprzątniętych ubrań, kubków po kawę itp. Poproś swoich domowników, aby w czasie trwającej rozmowy powstrzymali się od odkurzania czy głośnych rozmów. Jeśli mieszkasz z dziećmi, porozmawiaj ze swoim partnerem i zaproponuj, by w tym czasie zabrał dzieci na spacer. Zadbaj o swój spokój i nie funduj sobie dodatkowego stresu. Skup się tylko na tym, aby wypaść jak najlepiej.

Kontakt wzrokowy jest ważny zawsze

Wyobraź sobie, że rozmowa odbywa się „w realu”. Zachowuj się tak samo, jak na standardowej rekrutacji. Bądź uśmiechnięty, nie błądź wzrokiem, po pomieszczaniu, tylko patrz prosto w kamerkę. Postaraj się przygotować jak najlepiej pod kątem merytorycznym. Nie próbuj oszukiwać i nie szukaj odpowiedzi na pytania w Internecie. Twoi rozmówcy i tak się zorientują, że nie grasz fair i raczej możesz zapomnieć o posadzie.

Jeśli się stresujesz i obawiasz się, że zapomnisz o coś zapytać, albo w przypadku rozmowy w języku obcym, jesteś przekonany, że zapomnisz jakiegoś konkretnego słowa, przyklej je sobie do monitora. Ta mała forma pomocy może ci nadać trochę pewności siebie.

I najważniejsze! Nie zapomnij o odpowiednim ubiorze. To nie jest czat ze znajomymi tylko rozmowa o pracę. W związku z tym musisz zachować pewne standardy. Najlepiej wybrać klasyczny garnitur w przypadku panów. Wersja dla pań powinna zakładać koszulę i eleganckie spodnie lub spódnicę. Pamiętaj również, że dolna część garderoby powinna współgrać z górną. Być może będziesz musiał wstać i odejść od komputera i wtedy twoi rozmów zobaczą cię w pełnej krasie. Dlatego spodnie od dresu i górna część garnituru się nie sprawdzi.

Poza tym – nie stresuj się. Przygotuj się dobrze pod kątem merytorycznym i daj z siebie wszystko!

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest