Jak żyć w open space?

Wykonywanie pracy w otwartej przestrzeni biurowej jest bardzo powszechnym sposobem organizacji pracy w większości korporacji. Wszyscy pracownicy pracują  jednym pomieszczeniu. Ich biurka są ustawione w określonej odległości, która umożliwia wszystkim swobodne poruszanie się. Poszczególne stanowiska pracy mogą być oddzielone boksami, które mają dać poczucie prywatności. Skąd przyszła do nas ta moda? Oczywiście, że ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze biura typu open space powstały tam pod koniec XIX w., kiedy po rewolucji przemysłowej gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych.

Integracja i zarazki

Są pracownicy, którzy w open space czują się jak ryba w wodzie, a są tacy, którzy szczerze tego nienawidzą. Do plusów pracowania w open space należą z pewnością szybszy obieg dokumentów i informacji. Nie trzeba dzwonić, pisać maili, wystarczy obrócić  się na krześle i można zapytać swojego kolegę z działu o, to czego się potrzebuje. Dodatkowo zawsze jest się na bieżąco. Najnowsze ustalenia, podział obowiązków – nic nikogo nie minie, bo pracuje się razem ze wszystkimi. Oprócz lepszej komunikacji wewnątrz zespołu, badania pokazują, że praca w open space sprzyja też integracji pracowników. Z kolei dla pracodawców otwarta przestrzeń biurowa oznacza spore oszczędności na eksploatacji pomieszczeń oraz ich wyposażeń.

Jednak są też minusy. Najczęściej przytaczanym jest hałas. Wystarczy wyobrazić sobie, że cztery osoby równocześnie rozmawiają przez telefon, a kolega siedzący nieopodal ustala coś z koleżanką siedzącą obok ciebie. W takich warunkach ciężko się skupić na swojej pracy. Problematyczna może okazać się również temperatura. Kiedy włączyć klimatyzację? Kiedy podkręcić ogrzewanie? Niekiedy ta błaha, aczkolwiek ważna, kwestia może być przedmiotem sprzeczek w zespole, a dojście do konsensusu w gronie kilkudziesięciu osób jest sporym wyzwaniem. Otwarta przestrzeń dla tak dużej liczby osób sprzyja również…rozprzestrzenianiu się zarazków, co z kolei prowadzi do szybszego namnażaniu się bakterii i wirusów. Łatwiej zarazić się grypą siedząc w open space niż w biurze z dwoma współpracownikami.

Gdzie się sprawdzi?

Wykonywanie pracy w biurze typu open space będzie dobrym rozwiązaniem dla takich branż jak: marketing, reklama czy innych kreatywnych działach. Jeśli dla danego zespołu robinie burzy mózgów przy wymyślaniu haseł reklamowych jest chlebem powszednim, praca w open space może okazać się dla nich idealnym rozwiązaniem. Zacznie trudniej byłoby im wykonywać swoje obowiązki, gdy każdy członek zespołu siedziałby w innym pomieszczeniu.

Natomiast swoje obowiązki w open space znacznie trudniej będzie wykonywać np. księgowym oraz innym pracownikom pracujących w zawodach wymagających ciągłego skupienia.

Chęć do wykonywania pracy w open space zależy też od osobowości pracownika. Introwertycy preferują pracować w kameralnym otoczeniu. Osoby, które mają problem z koncentracją lub nie mają podzielności uwagi, mogą męczyć się ciągle pracując na widoku. Z kolei pracownicy, którzy chłoną energię z otoczenia i uwielbiają ciągłą interakcję z współpracownikami, mogą stać się bardziej efektywni.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest