Jazdy prywatne a paliwo kupione przez pracodawcę

Pracodawcy w końcu doczekali się interpretacji ogólnej Ministra Finansów dot. uwzględniania zużycia paliwa w ryczałcie za użytkowanie samochodu służbowego do celów prywatnych. Dotychczas ta kwestia nie była uregulowana wprost i przysparzała pracodawcom mnóstwo kłopotów.

Przypomnijmy, że pracownicy, którzy otrzymują od pracodawcy możliwość użytkowania auta służbowego do celów prywatnych, muszą zapłacić od tego składki ZUS i podatek. Stanowi to bowiem nieodpłatne świadczenie dla pracownika. Benefit ten jest rozliczany ryczałtowo, a jego wysokość jest uzależniona od pojemności silnika. I tak do wynagrodzenia pracowników, którzy użytkują auto o pojemności silnika mniejszej od 1600 cm3, doliczony zostanie przychód w wysokości 250 zł. Natomiast ci, których pojazd ma większą pojemność silnika (do 1600 cm3) otrzymają przychód w wysokości 400 zł.

A co z paliwem?

Jeszcze do niedawna stanowisko urzędów skarbowych było niejednoznaczne. Niektóre uważały, że oprócz ryczałtu, pracodawcy powinni w przychodzie uwzględnić również koszty paliwa zakupionego przez pracodawcę, które pracownik użytkuje na cele prywatne, np. jadąc na urlop. Z praktycznego punktu widzenia byłoby to niemal niemożliwe do ustalenia. Wymagałoby to od pracowników szczegółowego ewidencjonowania zużycia paliwa, które pozwoliłoby pracodawcy ustalić jaka była wartość paliwa użytkowanego na jazdy służbowe, a jaka na cele prywatne.

Można było również spotkać się ze stanowiskami urzędów skarbowych, które wskazywały, że nie ma potrzeby osobnego doliczania kosztów paliwa do przychodu pracownika. Takiego samego zdania jest Ministerstwo Finansów, które wydało interpretację ogólną i raz na zawsze zakończyła spekulacje związane z tą kwestią.

Minister Finansów stwierdził, że koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie. Argumentując to, zwrócił uwagę na to, że nie ma możliwości, by korzystać z auta bez paliwa. Z tego właśnie powodu, ryczałt za użytkowanie samochodu służbowego do jazd prywatnych musi zawierać w swojej kwocie również koszty paliwa.

Oprócz tego zdaniem resortu, użycie pojazdu wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków eksploatacyjnych jak np. wymiana opon, co również nie powinno generować po stronie pracownika dodatkowego przychodu.

Źródła:

Interpretacja ogólna nr DD3.8201.1.2020 Ministra Finansów z dnia 11 września 2020 roku w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest