List motywacyjny – wysyłać czy nie?

List motywacyjny może stać się naszym dodatkowym atutem w wyścigu po wymarzoną posadę. Jednak nie zawsze jest on potrzebny. Kiedy warto dołączyć go do CV, a kiedy nie?

List motywacyjny to niezbyt obszerne uzasadnienie tego, dlaczego uważamy, że jesteśmy odpowiednimi kandydatami na stanowisko, na które aplikujemy. Wyjaśniamy w nim nasze motywacje do podjęcia pracy oraz krótko opisujemy nasze doświadczenie zawodowe, skupiając się na pozytywach. Dobrze napisany list może wzbudzić zainteresowanie rekuretów i skutkować zaproszeniem na pierwszy etap rekrutacji.

Chociaż coraz więcej firm nie wymaga już dołączania do CV listu motywacyjnego. Niektórzy specjaliści od rekrutacji uważają, że, mimo wszystko, warto jest go wysłać. Dzięki temu nasze zgłoszenie będzie się bardziej wyróżniać i możemy zostać lepiej zapamiętani.

Kiedy się przyda?

List motywacyjny powinien mieć zachowany styl formalny. Powinny znaleźć się w nim zwroty typu:  „Szanowni Państwo”, „Z poważaniem” itp.  Pamiętaj jednak, że list motywacyjny jest „załącznikiem” do CV, więc powtarzanie informacji już zawartych wcześniej w aplikacji, jest bez sensu. Zamiast tego, skup się na opisie potencjalnych korzyści, jakie może odnieść firma, jeśli zdecyduje się siebie zatrudnić.

List motywacyjny będzie również doskonałym narzędziem na rozwinięcie informacji zwartych w CV. Jeśli wcześniej krótko opisałeś zakres obowiązków na poprzednich stanowiskach, w liście motywacyjnym możesz to skonkretyzować i podać przykłady. Dzięki temu rekruter będzie miał wyraźniejszy obraz twojego profilu i będzie mógł lepiej osądzić czy nadajesz się na stanowisko, na które aplikujesz.

List motywacyjny może również pomóc twojej aplikacji, gdy starasz się o pracę w firmie, w której zawsze chciałeś pracować i wysyłasz zgłoszenie ogólne, a nie w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. W liście motywacyjnym możesz opisać przyczyny chęci podjęcia pracy akurat w tej firmie.

Dołączenie listu motywacyjnego do aplikacji jest doskonałym pomysłem, gdy nie masz żadnego doświadczenia wymaganego na danym stanowisku, ale chcesz się przebranżowić. Gdybyś przesłał jedynie swoje CV, mógłbyś zostać odrzucony już przy pierwszej selekcji. W liście motywacyjnym możesz opisać pokrótce powody, dla których podjąłeś decyzję o zmianie kierunku swojej kariery.

Nie zawsze potrzebny

Pisanie listu motywacyjnego możemy pominąć, gdy staramy się o pracę na stanowisku, gdzie nie jest wymagane doświadczenie lub gdy chcemy podjąć pracę dorywczą. Jeśli jesteśmy studentem, który szuka wakacyjnej pracy jako kelner w restauracji, pisanie listu motywacyjnego jest zbędne. W takich przypadkach warto skupić się na nowoczesnym i czytelnym CV.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest