Najciekawsze benefity pracownicze

Karta Multisport, prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie – oto najczęstsze benefity pozapłacowe oferowane przez pracodawców. Jednak pracownicy są już do nich przyzwyczajeni i chcą lepszej motywacji do pracy. Co jeszcze można im zaproponować?

Pracodawcy muszą stale uatrakcyjniać swoją politykę employer-brandingu. Największe pole do popisu mają firmy z branży IT i e-commerce, gdzie ma miejsce największa rywalizacja o pracownika. Ostatecznie jednak każde przedsiębiorstwo musi wykazać się większą elastycznością i pomysłowością, chcąc zdobyć dobrego pracownika. Rynek pracy, w ramach którego funkcjonujemy obecnie, nie jest tym samym miejscem co 10 czy 5 lat temu. Przedsiębiorstwa muszą stale rywalizować między sobą o zdobycie nowych pracowników oraz zatrzymanie już tych zatrudnionych. Oferta bogatych benefitów pozapłacowych jest jednym ze skuteczniejszych broni w tej walce. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Przedszkole i opieka nad dzieckiem na terenie firmy

Przyzakładowe żłobki i przedszkola, które okres swojej największej popularności przeżywały w okresie PRL-u, znów wracają do łask. Szczególnie mile widziane są w dużych miastach, w których świeżo upieczeni rodzice mają ogromne trudności ze znalezieniem miejsca dla swojej pociechy. Przyzakładowe punkty opieki nad dzieckiem pozwalają rodzicom na płynny powrót do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego. Tego typu benefit pracowniczy to wyraźny komunikat, że dany pracodawca jest zwolennikiem filozofii work life balance. Dzięki temu rodzic może skupić się na powrocie do pracy, wiedząc, że jego dziecko jest pod dobrą opieką tuż obok niego.

Kursy językowe

Bardzo dużo firm oferuje również pracownikom bezpłatne kursy językowe w ramach podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Niektóre firmy organizują je w godzinach pracy, inne poza godzinami pracy. Ten typ świadczenia jest z reguły bardzo pożądany przez pracowników. W szczególności, że samodzielne finansowanie kursów językowych to roczny koszt (w zależności od języka) około kilku tysięcy złotych. 

Relaks w godzinach pracy

Jak powszechnie wiadomo, żaden pracownik nie jest w stanie pracować stuprocentowo efektywnie przez całe 8 godzin pracy. Czasem potrzeba jest chwila relaksu. W wielu zakładach pracy są organizowane pokoje do drzemek czy pokoje gier, które mają być dla pracownika odskocznią od obowiązków. Są korporacje, które zapewniają swojemu zespołowi cotygodniowe masaże czy zajęcia jogi. Wszystko oczywiście w godzinach pracy. Tego typu aktywności mają wyciszyć pracownika i poprawić jego samopoczucie.

Owocowe wtorki, pizzowe piątki

Jak mówi stare przysłowie, przez żołądek do serca! Wielu pracodawców wie, że najedzony pracownik to szczęśliwy pracownik. Organizowanie owocowych dni tygodnia czy fast-foodowych piątków to w wielu zagranicznych korporacjach niemal standard. Bardzo często można spotkać się również z zapraszaniem pracowników na śniadania w formie bufetu szwedzkiego. Są firmy, w których można się spotkać nawet z piwnymi piątkami. Jedno jest pewne – każda forma poczęstunku jest przez pracowników mile widziana i doceniania!

Miejsce parkingowe

Bezpłatne miejsce parkingowe to zdecydowanie dla każdego zmotoryzowanego pracownika ogromna wygoda i oszczędność. Przede wszystkim w dużych miastach bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie miejsce parkingowe. Bardzo często pracownicy, by znaleźć darmowe miejsce parkingowe, są zmuszeni do zostawiania samochodu daleko od miejsca pracy. Chcąc parkować bliżej pracy, muszą za to słono zapłacić (nawet kilkaset złotych miesięcznie). Wobec tego zapewnione miejsce parkingowe na firmowym parkingu stanowi prawdziwą wygraną na loterii. 

Jak je rozliczyć?                          

Choć benefity pracownicze stanowią pewny rodzaj nagrody, pracownik musi i tak ponieść pewien koszt związany z ich przyznaniem. Choć samo świadczenie finansuje pracodawca, pracownik musi liczyć się z dodatkowym obciążeniem związanym z opłaceniem składek ZUS i podatku.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego 8 lipca 2014 r. (K 7/13) nieodpłatne świadczenie jest przychodem dla pracownika, od wartości którego należy naliczyć składki ZUS i podatek, jeśli spełnia łącznie trzy warunki:

  1. zostało spełnione za zgodą pracownika (pracownik korzysta z nich dobrowolnie);
  2. zostały spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy);
  3. korzyść u pracownika jest wymierna i przypisana mu indywidualnie (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Każdy benefit należy rozpatrzeć indywidualnie i na podstawie jego charakterystyki zadecydować, czy powinien być uznany za przychód, czy też nie.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest