Nie dostałem PITA-11 od pracodawcy. Co teraz?

Nieotrzymanie od pracodawcy deklaracji PIT-11 wcale nie zdejmuje z podatnika obowiązku złożenia zeznania rocznego. I tak trzeba wykazać swoje dochody i się z nich rozliczyć. Jak to zrobić?

Przypomnijmy, że pracodawca do końca lutego ma obowiązek przekazać pracownikowi jego deklarację PIT-11 za rok poprzedni. Zawarte są w niej informacje dotyczące uzyskanego przychodu, kosztów uzyskania przychodu, wysokości potrąconej zaliczki na podatek, a także wysokość składek społecznych oraz składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu od podatku.

Na podstawie tych danych podatnik samodzielnie rozlicza się na odpowiednim formularzu. Najczęściej jest to PIT-37.

Jeśli pracownik nie otrzyma od pracodawcy swojej deklaracji, wypełnienie rocznego zeznania podatkowego znacznie się komplikuje z powodu braku potrzebnych danych. Jednak urząd skarbowy i tak będzie wymagał rozliczenia. Jeśli podatnik tego nie zrobi może spodziewać się grzywny, której wysokość może sięgnąć od 200 do nawet 40 tys. złotych.

Jak, w związku z tym, poradzić sobie z wypełnieniem zeznania, kiedy nie mamy PIT-ów 11?

Paski wynagrodzeń, internet lub pomoc profesjonalisty

Najlepiej zacząć od zalogowania się do uruchomionej przez Ministerstwo Finansów w tym roku usługi Twój e-PIT i sprawdzić, czy nasza deklaracja się tam znajduje. Być może pracodawca częściowo wywiązał się ze swojego obowiązku i przekazał naszą deklarację do odpowiedniego urzędu skarbowego, lecz jedynie przekazał jej nam. Wtedy wystarczy zatwierdzić rozliczenie roczne, które na podstawie przekazanych od naszych pracodawców deklaracji, przygotował za nas urząd skarbowy i problem mamy z głowy.

Jeśli naszej deklaracji nie ma na platformie Twój e-Pit – nie popadajmy w panikę. Jesteśmy uratowani jeśli przez cały rok sumiennie zbieraliśmy od pracodawcy nasze paski wynagrodzeń Wystarczy, że zsumujemy kwoty przychodu, kosztów uzyskania przychodu, zaliczki na podatek, a także składek społecznych i składki zdrowotnej podlegającej odliczeniu. Potem wystarczy wpisać kwoty do formularza, na którym się rozliczamy.

Wszystkie potrzebne dane, które musimy zawrzeć w zeznaniu rocznym możemy wziąć również z druku RMUA. Jest to roczna informacja, która stanowi potwierdzenie odprowadzania przez pracodawcę składek społecznych. Pracodawca ma obowiązek przekazać taką informację za rok poprzedni od końca lutego. Zasadniczo, na tym dokumencie, znajdują się prawie wszystkie informacje potrzebne do przygotowania deklaracji rocznej. Nie ma na nim jedynie informacji o potrąconej zaliczce na podatek i kosztach uzyskania przychodu. Mając jednak podstawę brutto i wysokość składek społecznych, za pomocą powszechnie dostępnych w internecie kalkulatorów wynagrodzeń, możemy spróbować samodzielnie obliczyć podatek.

Koszty uzyskania przychodu możemy obliczyć samodzielnie. Jeśli mieszkamy w ten samej miejscowości, w której znajduje się zakład pracy, wówczas na pewno korzystaliśmy z podstawowych kosztów uzyskania przychodu. Wtedy należy wykonać następujące działanie: pomnożyć liczbę miesięcy, podczas których pracowaliśmy u danego pracodawcy przez 111,25 zł. Jeśli miejscowości zamieszkania i wykonywania pracy są różne, to możemy skorzystać z podwyższonych kosztów i zamiast kwoty 111,25 zł użyć 139,06 zł. Problem pojawia się wtedy, gdy w danym roku mieliśmy prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich. Wtedy już konieczne będzie skorzystanie z wiedzy eksperta.

Skarbówka nie odpuści

Nie do pozazdroszczenia jest sytuacja, w której nie dysponujemy ani paskami wynagrodzeń ani informacją RMUA. Wtedy do kwoty brutto możemy dojść jedynie na podstawie naszego wynagrodzenia netto. Obliczenie wszystkich składowych nie jest jednak proste i bardzo trudno o pomyłkę.

Należy jednak pamiętać, że zawsze lepiej jest złożyć PITa w terminie – czyli do 30 kwietnia – niż nie złożyć go wcale. Deklarację zawsze można skorygować, a nie składając jej w ogóle, możemy narazić się na kary ze strony skarbówki.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest