Łączenie studiów i pracy to dla wielu studentów konieczność, a także szansa na zdobycie doświadczenia. Jakie korzyści wynikają z wykonywaniem pracy w oparciu o tą formę zatrudnienia? O czym musi pamiętać zleceniodawca zatrudniając studenta?
Student, czyli osoba, która uczy się na uczelni wyższej i nie skończyła 26 roku życia, jest przyjmowany z otwartymi rękoma przez większość pracodawców. Powód jest prosty. Pracodawca zazwyczaj zatrudnia studenta na umowę-zlecenia. Ta forma zatrudnienia jest najbardziej opłacalna dla przedsiębiorców. Zleceniodawca nie musi odprowadzać za zleceniobiorcę – studenta składek społecznych i zdrowotnej. Z wynagrodzenia studenta jest pobierany jedynie podatek.
Student-zleceniobiorca
Należy pamiętać, że umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. W związku z tym reguluje ją kodeks cywilny i prawo pracy nie ma dla niej zastosowania. W związku z tym student-zleceniobiorca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, czy zwolnienia lekarskiego. Wzięcie dnia wolnego jest oczywiście możliwe, ale zależy jedynie od indywidualnych ustaleń między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Fakt, że za studenta – zleceniobiorcę nie są pobierane składki ZUS oznacza, że dostanie on wyższe wynagrodzenie netto. Dodatkowo wprowadzona ostatnio minimalna stawka godzinowa dla umów zleceń (13 zł brutto) ukróciła radykalne zaniżanie pensji zleceniobiorców, co w efekcie często prowadzi to konkluzji, że, pod względem finansowym, umowa zlecenie opłaca się bardziej niż etat.
Obowiązki zleceniodawcy
Jednym z podstawowych obowiązków zleceniodawców jest prowadzenie ewidencji czasu pracy zleceniobiorców. Ewidencja czasu pracy pozwala udowodnić, podczas ewentualnej kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy, że została zachowana minimalna stawka za godzinę.
Zleceniodawca musi zadbać również o to, by student-zleceniobiorca przedłożył mu kserokopię legitymacji studenckiej lub zaświadczenie z uczelni o posiadaniu statusu studenta. Dopiero posiadanie tych dokumentów uprawia płatnika do potrącania jedynie zaliczki na podatek dochodowy. W przeciwnym razie jest zobowiązany do odliczania również składek społecznych i składki zdrowotnej.
W dniu obrony swojej pracy dyplomowej (licencjackiej lub magisterskiej) student traci status studenta. Jest to równoznaczne z rozpoczęciem przez płatnika potrącania składek społecznych i zdrowotnej od dnia następnego. Dzieje się tak również w przerwie pomiędzy obroną pracy licencjackiej a rozpoczęciem studiów magisterskich. Przedsiębiorcy, którzy nie stosują się do tej zasady, w przypadku kontroli z ZUS będą musieli te składki wyrównać wraz z odsetkami.
Należy pamiętać, że od dnia, w którym student kończy 26 rok życia, płatnik składek ma obowiązek zgłosić taka osobę do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego i odpowiednio te składki rozliczać.