Outsourcing HR we Wrocławiu – na czym to polega?

Outsourcing HR jest jedną z ciekawszych i bardziej przydatnych usług świadczonych przez Crew For You. Korzysta z niej coraz więcej pracodawców, w przeważającej większości tych, którzy mają poważne problemy z uzupełnieniem wakatów w swoich firmach lub nie chcą tracić czasu na prowadzenie długiej i nie zawsze skutecznej rekrutacji pracownika. Czym dokładnie jest outsourcing HR? Jakie są zalety tej usługi, szczególnie na tle standardowego tworzenia nowych etatów w firmie? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co to jest outsourcing HR?

Outsourcing HR jest usługą świadczoną przez doświadczone agencje HR, które oferują swoim klientom pełne wsparcie na etapie pozyskiwania i delegowania pracowników posiadających konkretne kwalifikacje zawodowe.

Większość firm korzysta dziś z różnych form outsourcingu, decydując się na przeniesienie części procesów biznesowych poza swoje struktury i powierzenie ich zewnętrznym podmiotom. Klasycznymi przykładami będą tutaj outsourcing księgowości, outsourcing HR, outsourcing marketingu czy właśnie outsourcing pracowniczy.

Na czym to dokładnie polega? Najlepiej będzie pokazać to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że firma X działająca w branży budowlanej otrzymała właśnie zlecenie na wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w budynku wielkopowierzchniowym. Firma zatrudnia 40 pracowników, natomiast już na tym etapie przedsiębiorca wie, że jego obecna załoga nie będzie w stanie poradzić sobie z tym zadaniem w wyznaczonym przez inwestora terminie. Firma nie może sobie też pozwolić na rzucenie wszystkich sił na tę inwestycję, ponieważ równocześnie realizuje kilka kontraktów.

W takiej sytuacji naturalne wydaje się być zwiększenie zatrudnienia, co jednak nie jest takie proste. Po pierwsze: funkcjonujemy w warunkach bardzo trudnego rynku pracy, na którym są permanentne niedobory wykwalifikowanych pracowników. Po drugie: przedsiębiorca nie ma pewności, czy po zakończeniu realizacji inwestycji nadal będzie potrzebować tak licznej załogi.

I tutaj właśnie pojawia się pomysł skorzystania z outsourcingu pracowniczego. Ta usługa jest bardzo korzystna dla pracodawcy, ponieważ praktycznie od ręki rozwiązuje jego problemy kadrowe, w dodatku nie obciążając bilansu płacowego przedsiębiorstwa. W ramach outsourcingu firma „wypożycza” pracowników oddelegowanych przez agencję pracy tymczasowej, z którą następnie rozlicza się na podstawie faktury.

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu pracowniczego?

Zawsze wtedy, gdy z góry wiadomo, że będzie bardzo trudno pozyskać pracowników etatowych w wymaganym przez pracodawcę czasie. Pisząc prościej: jeśli musisz pilnie wzmocnić swoją kadrę, natomiast nie masz na to kilku tygodni, to zdecyduj się właśnie na usługę biura pośrednictwa pracy.

Outsourcing pracowniczy znakomicie sprawdza się w tych branżach, które charakteryzują się sezonowością. Można tutaj wymienić chociażby sektor rolniczy, sadowniczy, przetwórczy, drogowy czy hotelarski. Pracodawcy działający w tych branżach słusznie nie chcą tworzyć dużej liczby etatów, ponieważ wiedzą, że część z nich przez nawet pół roku będzie bezproduktywna. W takiej sytuacji warto zdecydować się właśnie na pośrednictwo pracy tymczasowej.

Wspomnijmy także o przedsiębiorstwach, które rozważają wzmocnienie swoich zespołów pracownikami z Ukrainy i ze Wschodu. We Wrocławiu jest to bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na bieżąco „łatać” braki kadrowe i pozyskiwać naprawdę dobrych, wykwalifikowanych pracowników, którzy są mocno zmotywowani do pracy.

Najważniejsze zalety outsourcingu HR

Tych zalet jest całkiem sporo, dlatego wymieńmy tylko te, na które z pewnością zwróci uwagę każdy pracodawca:

  • oszczędność czasu,
  • brak konieczności tworzenia nowych i drogich w utrzymaniu etatów,
  • jasne zasady współpracy z agencją pośrednictwa pracy,
  • łatwe rozliczenie usługi (stanowi koszt uzyskania przychodu),
  • wyeliminowanie męczących formalności związanych z zatrudnieniem pracowników.

Jeśli chcesz skorzystać z outsourcingu HR i wiesz, że jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy w danym momencie, to już teraz skontaktuj się z Crew For You. Dostaniesz od nas indywidualną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest