Polski Ład – nowe ulgi podatkowe od 2022 roku!

Od stycznia 2022 roku niektórzy podatnicy zyskają możliwość opłacania niższych podatków. Wszystko za sprawą nowych ulg podatkowych, z których skorzystać będą mogli rodzice wielodzietni, seniorzy oraz byli emigranci. 

Przepisy Polskiego Ładu zaczną obowiązywać już od 2022 roku. Oprócz zlikwidowania możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej czy wprowadzenia ulgi dla klasy średniej (o której pisaliśmy tutaj) pojawiły się również nowe ulgi podatkowe.

Ulga na powrót

Nagrodą dla osób powracających z emigracji podatkowej ma być ulga na powrót. Jej adresatami są osoby, które osiągają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub umów zlecenia, które zmieniły swoją rezydencję podatkową (czyli przeprowadziły się do Polski z innego państwa). Poza tym ważnym kryterium jest posiadanie miejsca zamieszania za granicą przez co najmniej trzy lata przed powrotem do Polski. Z ulgi na powrót będzie można korzystać w ciągu czterech, kolejno po sobie nasypujących latach podatkowych. Jak należy je obliczyć? Jeżeli podatnik zmieni swoją rezydencję podatkową w 2021, to ulgę będzie mógł stosować w ciągu czterech następujących po sobie latach, czyli: 2022, 2023, 2024, 2025.

Emerytura albo ulga

Ustawodawca chce zachęcić seniorów do pozostania na rynku pracy. Pomocna w tym ma być podatkowa ulga dla seniorów. Od nowego roku będą mogli z niej korzystać mężczyźni po przekroczeniu 65. roku życia oraz kobiety po przekroczeniu 60. roku życia, którzy osiągają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub umów zlecenia. Warunkiem jest niepobieranie jednocześnie emerytury lub renty rodzinnej.

Warto zauważyć, że Polski Ład wprowadza również emeryturę bez podatku (do kwoty świadczenia 2500 zł miesięcznie). Oznacza to, że emeryci, którzy jednocześnie pracują i pobierają świadczenie, które nie jest wyższe od 2500 zł brutto i tak skorzystają z preferencji i nie zapłacą podatku.

Ulga prorodzinna

Polski Ład przygotował również specjalną preferencję podatkową dla rodziców co najmniej czwórki dzieci. Rodzice lub prawni opiekunowie przynajmniej czwórki dzieci będą mogli uniknąć płacenia podatku, dopóki ich roczne przychody nie przekroczą 85 528 zł. Z ulgi dla rodziców może korzystać oboje rodziców jednocześnie. Prawo do jej odliczenia mają rodzice dzieci małoletnich oraz pełnoletnich do 25. roku życia, które uczą się w szkołach krajowych lub zagranicznych, pod warunkiem pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem.

Doradcy podatkowi wyliczyli, że „rodzice 4+” będą zwolnieni z PIT przy zarobkach do 115 528 zł (wliczymy do tego również kwotę wolną od podatku). Wobec tego dla małżonków, którzy rozliczają się wspólnie, kwota bez PIT będzie wynosić 231 056 zł.

Roczny próg wyżej wymienionych ulg to 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, należy obliczyć już podatek. Podatnik może zawnioskować o stosowanie ulgi u swojego pracodawcy. Ten ma obowiązek zastosowania jej podczas przygotowania rozliczenia rocznego najpóźniej w kolejnych miesiącu następującym po miesiącu złożenia wniosku. Podatnik może również rozliczyć ją rocznie, podczas przygotowywania rocznej deklaracji podatek. Wtedy otrzyma zwrot podatku.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest