Jeśli właśnie trafiłeś na rynek pracy i zaczynasz się rozglądać za ciekawym, dochodowym zajęciem, to z pewnością rzuciły Ci się w oczy oferty pracy na produkcji we Wrocławiu. Wiele firm mających swoje siedziby w stolicy województwa dolnośląskiego szuka teraz osób, które mogłyby wykonywać zadania związane z produkowaniem różnych rzeczy: od żywności, przez podzespoły motoryzacyjne, aż po układy elektroniczne. Co ważne, praca na produkcji nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób bez specjalnych kwalifikacji – poszukiwani są również fachowcy. Z poradnika Crew For You dowiesz się, na czym właściwie polega taka praca oraz poznasz jej zalety i wady.
Czym jest praca na produkcji?
Trudno jednoznacznie scharakteryzować tę pracę, ponieważ wszystko zależy tutaj od konkretnego zakładu, a dokładnie od przedmiotu jego działalności. W końcu inaczej wygląda praca na produkcji we Wrocławiu, gdy podejmiemy ją w firmie z branży automotive, a inaczej w tej, która działa w sektorze żywności czy nowoczesnych technologii.
Podejmując zatrudnienie na takim stanowisku będziesz odpowiedzialny za obsługę linii produkcyjnej, która może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od firmy. Czasami linia jest bardzo rozbudowana i pracuje przy niej wiele osób. W innych przedsiębiorstwach pracownik produkcyjny ma własne stanowisko pracy i odpowiada za obsługiwanie jednej maszyny, np. obrabiarki numerycznej.
Do podstawowych zadań pracownika produkcji należy przede wszystkim:
- obsługa powierzonej maszyny,
- przynoszenie towaru potrzebnego do produkcji oraz odnoszenie reszty niewykorzystanego materiału przed zakończeniem dnia roboczego,
- dbanie o porządek na stanowisku,
- układanie i sortowanie towarów,
- pomoc przy rozładunku materiałów dostarczonych do zakładu,
- etykietowanie,
- czasami także pakowanie gotowych produktów,
- nierzadko przygotowywanie towarów do wysyłki,
- prowadzenie ewidencji wykonanych prac.
W przypadku doświadczonych pracowników produkcji czy osób posiadających wyższe kwalifikacje pracodawca może oczekiwać także kontrolowania jakości, montażu urządzeń produkcyjnych, raportowania oraz bieżącego konserwowania maszyn.
Nie możesz znaleźć pracowników na produkcję we Wrocławiu? Dowiedz się, o co warto zadbać przed opublikowaniem ogłoszenia o pracę.
Dla kogo?
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że praca na produkcji jest bardzo wymagająca fizycznie. Dlatego mogą ją podjąć wyłącznie osoby, które nie mają żadnych poważnych problemów zdrowotnych, dobrze znoszą wysiłek, są w stanie podnosić ciężkie przedmioty i wykonywać swoje obowiązki często w niewygodnej pozycji przez wiele godzin dziennie. Jednak mimo to nie jest to propozycja wyłącznie dla mężczyzn – kobiety także dobrze odnajdują się w dziale produkcyjnym, co w dużej mierze jest uzależnione od przedmiotu działalności firmy.
Charakterystyczne dla pracy na produkcji jest to, że często wymaga ona brania nadgodzin. Szczególnie teraz, gdy pracodawcy mają bardzo poważne trudności ze znalezieniem pracowników, możesz się spodziewać regularnych próśb o przyjście do pracy w weekend czy zostanie dłużej w dniu roboczym – oczywiście za dodatkowym wynagrodzeniem (wiele osób wręcz zgłasza się do pracy w nadgodzinach, aby znacznie więcej zarobić).
Zalety pracy na produkcji
Do najważniejszych atutów takiej pracy można zaliczyć:
- jest ona dostępna również dla osób bez doświadczenia i specjalnych kwalifikacji,
- bardzo dużo ofert pracy, dlatego jeśli musisz szybko znaleźć zatrudnienie, to nie powinno być z tym problemu,
- to dobry pomysł na pierwszą pracę, która uczy wytrwałości, dyscypliny oraz obowiązkowości,
- całkiem niezłe zarobki, zwłaszcza w przypadku brania nadgodzin,
- możliwość zdobycia nowych, przydatnych na rynku pracy umiejętności technicznych,
- zawsze istnieje perspektywa awansu zawodowego, na przykład na kontrolera jakości czy brygadzistę.
Wady pracy na produkcji
Najważniejszymi wadami tej pracy są:
- system zmianowy (nie każdemu będzie to pasować),
- oczekiwania pracodawców, co do pracy w nadgodzinach, a czasami także w weekendy,
- duże obciążenie fizyczne.
Zarobki w pracy na produkcji
Wynagrodzenie pracownika produkcji jest uzależnione od zakresu jego obowiązków, polityki danej firmy oraz liczby przepracowanych godzin. W większości przypadków pracownikom bez doświadczenia oferuje się minimalną stawkę godzinową oraz różnego rodzaju bonusy.
Zainteresowany pracą na produkcji? Crew For You stale poszukuje pracowników dla swoich klientów we Wrocławiu i regionie. Zgłoś się do nas i sprawdź, jakie oferty już na Ciebie czekają.
Jeśli natomiast jesteś pracodawcą, to koniecznie zajrzyj do innego poradnika na naszym blogu i dowiedz się, jak szybko znaleźć pracowników do pracy przy produkcji.