Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownik jest zaszczepiony

Przedsiębiorcy szykują się na czwartą falę pandemii, którą, zdaniem ekspertów, spowoduje tzw. wariant Delta. Domagają się, aby powstała ustawa umożliwiająca im weryfikowanie czy ich pracownik przyjął szczepionkę. Aktualnie przepisy RODO tego zabraniają.

Pracodawcy nie mogą żądać od pracowników deklaracji, że są zaszczepieni przeciwko Covid-19. Pracownik może poinformować o tym swojego przełożonego jedynie dobrowolnie. Pracodawca nie ma jednak podstaw prawnych do przetwarzania tego typu informacji. Potrzebne są odpowiednie przepisy. 

Wzorem mogą tu być Włochy lub Francja, które uchwaliły prawo uzależniające dostęp do wielu instytucji publicznych (w tym transportu) od posiadania certyfikatu covidowgo, który potwierdza odbycie szczepienia. W Polsce nie ma takich rozwiązań. Rząd wcale nie wyklucza ich wprowadzania. Szczegółów jednak brak.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zwolennikiem informowania pracodawcy o przyjęciu szczepionki jest Konfederacja Lewiatan. Jej przedstawiciele uważają, że, to prawo, w szczególności, powinno dotyczyć zakładów pracy, w których nie ma możliwości zorganizowania pracy zdalnej. Kojeniem pomysłem strony pracodawców jest przeprowadzanie testów przed wejściem do firmy. Pozwoliłoby to na błyskawiczne izolowanie zakażanego pracownika od reszty załogi i klientów firmy. – Na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność nie tylko za zdrowie pracowników, ale i firmę. Jako pracodawcy musimy dbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów – tłumaczy Maciej Witucki, prezydent Lewiatana.

Z jednej strony, argumentacja strony pracodawców jest rozsądna. Boją się kolejnego lockdownu i obawiają się, że ich biznesy nie przetrwają kolejnego zamknięcia gospodarki. Z drugiej strony, decyzja o zaszczepieniu się jest autonomiczna i każdy podejmują ją samodzielnie. Wprowadzenie obowiązku informowania pracodawcy o zaczepieniu się może budzić obawy ze strony pracowników związane z ewentualną dyskryminacją osób niezaszczepionych. Obawiają się np. mniej korzystnego traktowania w zakresie dostępu do awansu czy warunków pracy. Miałaby być to dla nich zachęta do zaszczepienia się. Prawo tego kategorycznie zabrania.

Czy szczepienia będą obowiązkowe?

Eksperci twierdzą, że istnieje mnóstwo przesłanek za tym, aby uchwalić prawo, które uczyni szczepienia obowiązkowymi. Główną przesłanką miałaby być ochrona zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Wiąże się to jednak z utratą swobody decydowania w tym zakresie. Z analizy wypowiedzi rządzących można wywnioskować, że raczej nie zamierzają uchwalać prawa, które wprowadza obowiązkowe szczepienia. Tłumaczą to tym, że nawet WHO nie rekomenduje, aby szczepienie przeciwko COVID-19 były obowiązkowe. 

Obecnie rząd pracuje nad projektem ustawy, który wspomoże pracodawców w bezpiecznym prowadzeniu biznesu. Konkretów na razie brak. Projekt mamy poznać podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Źródła: http://konfederacjalewiatan.pl/aktualnosci/2021/1/pracodawcy_chca_sie_przygotowac_na_czwarta_fale_zakazen

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest