Pracoholizm – uzależnienie od pracy

Ciągły stres, brak czasu na relaks, a także nieustanne myślenie o swoich obowiązkach zawodowych – oto najczęstsze objawy pracoholizmu. Choroby, która bardzo często jest przez nas bagatelizowana.

Pracoholizm to uzależnienie od pracy, które charakteryzuje się silną wewnętrzną potrzebą wykonywania swojej pracy z poświęceniem swojego życia osobistego. Jego rezultatem jest brak równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, który nie jest dobry dla zdrowia psychicznego.

Pracoholizm nie musi mieć charakteru zaburzenia ciągłego. Może też występować napadowo lub cyklicznie. Najpopularniejszymi objawami pracoholizmu, oprócz stresu i nieustannego myślenia o swoich obowiązkach, są również przesadny perfekcjonizm, częsta praca po godzinach i ciągłe przedkładanie swoich obowiązków zawodowych nad obowiązki rodzinne.

Na pracoholizm najbardziej narażone są osoby ambitne, pilne, a także lubiące konkurować z innymi. Najwyższym celem dla pracoholika jest uznanie społeczne i osiągnięcie sukcesu, ponieważ tylko w ten sposób jest w stanie poprawić swoją samoocenę.

Pracoholizm to początek poważnych problemów zdrowotnych

Pracoholizm niesie ze sobą wiele skutków przede wszystkim o charakterze zdrowotnym i społecznym. Ciągły stres, brak czasu na spożywanie zdrowych i regularnych posiłków, nieuprawianie sportu i brak czasu na odpoczynek i sen, bardzo szybko mogą przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Pracoholizm w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Karoshi, czyli z japońskiego śmieć z przepracowania, jest zjawiskiem bardzo powszechnym i zauważalnym w Japonii. Statystyki pokazują, że rocznie ponad 10 tysięcy Japończyków umiera w wyniku stresu związanego z przepracowaniem.

Pracoholicy z własnej woli rezygnują ze swojego życia osobistego. Kilkunastogodzinna praca nie sprzyja rozwijaniu i podtrzymywaniu swoich kontaktów towarzyskich, czy zakładaniu rodziny. Osobom uzależnionym od pracy, w dłuższej perspektywie, grozi również wypalenie zawodowe, które wiąże się z nieodczuwaniem satysfakcji z wykonywanej pracy.

Work-life balance lekarstwem na pracoholizm

Pracoholizm jest groźnym i ciągle bagatelizowanym zaburzeniem. Z racji tego, że jest to choroba o podłożu psychicznym, leczenie psychiatryczne jest długotrwałe i wymaga ogromnego zaangażowania chorego. Odpowiedzią na problem pracoholizmu jest koncepcja work-life balance, która polega na odnalezieniu równowagi między życiem osobistym a zawodowym.  W tym przypadku rolą pracodawcy jest motywowanie pracownika oraz dbanie o jego dobre samopoczucie i komfort psychiczny.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest