Pracownicy nie chcą wracać do biur

Niemal połowa osób pracujących podczas pandemii w trybie home office nie chce wracać do biura. Chcą stałej możliwości pracy zdalnej. Najbardziej optują za modelem hybrydowym.

Jeszcze rok temu specjaliści rynku pracy przewidywali, że pandemia może sprawić, że wiele firm przejdzie stuprocentowo na pracę zdalną. Poprzez świadomą rezygnację z wynajmowania powierzchni biurowych, pracodawcy mieli zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy rocznie. Obecnie, ponad rok po wybuchu pandemii koronawiursa, pracodawcy ponownie otwierają swoje biura, zapraszając swoich pracowników do powrotu.

Polacy pokochali home office. Tę formę pracy traktują już jako coś oczywistego. Nic więc dziwnego, że na samą myśl o powrocie do biura, przechodzi ich dreszcz. Wiedzą, że czeka ich wczesne wstawanie i stanie w korkach. Pracę z domu postrzegają jako oszczędność czasu i czasem nawet pieniędzy. Nie muszą ich wydawać na bilety miesięczne, paliwo czy lunche.

Model hybrydowy najbardziej pożądany

Z raportu „Rok nowej normalności” przygotowanego przez portal pracuj.pl wynika, że w kwietniu 2020 r. aż 10% badanych optowało za wyłączną pracą zdalną. Wielkość tej grupy zmieniała się na przestrzeni ostatniego roku i tak we wrześniu 2020 r. wielbiciele wyłącznej pracy zdalnej stanowili 16%, a w lutym 2021 13%.

Największą grupę stanowią osoby preferujące hybrydowy model pracy. Najbardziej akceptowalna opcja to praca z biura przez jeden dzień w tygodniu. Fani tego rozwiązania stanowią 48,5% (luty 2021 r.). Dla porównania, na początku pandemii, czyli w kwietniu 2020 r. pracę w modelu hybrydowym wybierało jedynie 40% respondentów. Natomiast odsetek osób preferujących pracę z biura utrzymuje się na, mniej więcej, stałym poziomie i stanowi 11% (dane za kwiecień 2020 r., wzrost o 0,5% p.p.w lutym 2021 r.).

Obecnie rząd pracuje nad wprowadzeniem do porządku prawnego hybrydowego modelu pracy. Projekt zmian w Kodeksie pracy jest wciąż konsultowany. Proponowane przepisy zakładają wprowadzenie możliwości skorzystania z pracy zdalnej przez 12 dni w roku. Pracownik nie musiałby podawać przyczyny korzystania z home office.  Czy pracownicy przyjmą takie rozwiązanie z entuzjazmem? Trudno powiedzieć. Z przytoczonego powyżej raportu wynika, że pracownicy życzyliby sobie, zamiast okazjonalnego home office, znacznie rzadszych wizyt w burze.

Zdaniem psychologa…

Permanentna praca zdalna to wyraźne naruszenie zasady work life balance. Dla jednych praca z domu sprzyja stałej pracy w nadgodzinach, co równolegle prowadzi do przepracowania i wypalenia zawodowego. Dla drugich jest przyjemną odmianą, po której nie wyobrażają sobie powrotu do „starej normalności”. W obu przypadkach granica między życiem zawodowym a prywatnym się rozmywa. Pracując z domu ciągle jesteśmy w pracy i ciężko nam diametralnie odciąć się od obowiązków zawodowych.

Zdaniem psychologów, zdecydowanie lepsza dla naszego zdrowia psychicznego jest okazjonalna praca zdalna. Praca z biura sprzyja socjalizacji oraz efektywności. Dla wielu z nas powrót do biura po ponad rocznym home office będzie bardzo trudny. Tak samo, jak ciężko było się odnaleźć na początku pandemii, gdy przeprowadziliśmy z naszym biurem do salonu. Do wszystkiego jednak można się przyzwyczaić na nowo. 

źródła: https://media.pracuj.pl/134158-praca-hybrydowo-zdalnie-i-z-biura-badanie-pracujpl

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest