Przymusowy urlop bezpłatny dla niezaszczepionych?

Media donoszą, że rząd przygotował projekt ustawy, której przepisy pozwolą pracodawcom na sprawdzanie, czy ich pracownicy zostali zaszczepieni. Przedsiębiorcy będą mogli sprawdzać to również w odniesieniu do swoich klientów.

Zgodnie z informacjami, do których dotarł portal prawo.pl, na najbliższym posiedzeniu sejmu (które ma się odbyć wraz z początkiem września), ma zostać zaprezentowany projekt ustawy dotyczący umożliwienia pracodawcom weryfikacji czy pracownik został zaszczepiony przeciw koronawirusowi, czy nie. Będzie ona możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.

Zapowiadane przepisy zakładają, że osoba, która nie została zaszczepiona przeciwko Covid-19, nie poinformowała pracodawcy o nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiada ważny pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, będzie mogła być oddelegowana poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy niewymagającego stałego kontaktu ze współpracownikami lub klientami. Wynagrodzenia oddelegowanego pracownika będzie mogła zostać obniżone do wysokości pensji, która obowiązuje na danym stanowisku. Jeśli pracodawca nie będzie miał możliwości przesunięcia pracownika na inne stanowisko pracy, będzie mógł skierować pracownika na urlop bezpłatny.

Wysłanie niezaszczepionego pracownika na przymusowy urlop bezpłatny budzi wiele kontrowersji. Prawnicy mają poważne wątpliwości, czy taki przepis nie stoi w sprzeczności z konstytucją. Należy pamiętać, że poza zadeklarowanymi tzw. „antyszczepionkowcami” istnieje grupa ludzi, która, mimo chęci, nie może zostać zaszczepiona, np. w przypadku uczulenia na dany składnik zawarty w szczepionce.

Dodatkowo osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym dłuższym niż 30 dni traci prawo do wielu przywilejów i praw pracowniczych, jak np. ubezpieczenie zdrowotne czy urlop wypoczynkowy, który jest zmniejszany proporcjonalnie za każdy miesiąc urlopu wypoczynkowego.

Prosta droga do zwolnienia?

Z pewnością nowe przepisy będą działać na niekorzyść niezaszczepionych pracowników. Poszkodowani mogą zostać również pracownicy zaszczepieni, którzy, w przypadku oddelegowania do innej pracy lub wysłania na urlop bezpłatny niezaszczepionego współpracownika, będą musieli przejąć ich obowiązki. Istnieje również obawa, że wprowadzenie tych regulacji to prosta droga do umożliwienia pracodawcom zwolnienie pracownika, który nie chce poddać się szczepieniu. Jednak pomysłodawcy projektu uspokajają, że nie jest to ich celem. Wprowadzenie powyższych przepisów ma chronić biznesy przedsiębiorców, pomagając im wprowadzenie dodatkowych procedur dla zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy, a także w relacji przedsiębiorca-klient i zachęcić do szczepień wszystkich niezdecydowanych.

Szczegóły projektu ustawy poznamy w pierwszej połowie września.  


Źródła:
https://www.prawo.pl/kadry/jak-pracodawca-sprawdzi-czy-pracownik-i-klienci-sa-zaszczepieni,510266.html

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest