Rekrutacja pracownika – Wrocław. Jak przebiega ten proces krok po kroku?

Zdecydowana większość pracodawców w Polsce ma świadomość, jak trudnym, czasochłonnym i stresującym zadaniem jest pozyskanie nowych pracowników. Współczesny rynek zatrudnienia jest niezwykle wymagający – brakuje na nim specjalistów i pracowników szeregowych, kandydaci mają coraz wyższe oczekiwania płacowe, niekoniecznie poparte ich kwalifikacjami. Dlatego coraz więcej firm we Wrocławiu decyduje się powierzyć rekrutację pracownika profesjonalistom. W poradniku Crew For You omawiamy cały proces rekrutacji krok po kroku.

Krok 1: określenie potrzeb pracodawcy

Podczas spotkania z indywidualnym doradcą HR klient agencji dokładnie przedstawia swoje oczekiwania względem przyszłego pracownika. Powinien również nakreślić swój model biznesowy oraz wyjaśnić, jakie stanowiska w jego firmie wymagają pilnego obsadzenia. Ważne są wszystkie szczegóły, które pozwolą doradcy opracować strategię rekrutacyjną idealnie dopasowaną do charakteru firmy klienta i jej konkretnych potrzeb.

Przykładowo: jeśli pracodawca nie ma specjalnych wymagań co do umiejętności pracowników, jest w stanie zapewnić im niezbędne szkolenie, natomiast w głównej mierze zależy mu na szybkim wzmocnieniu obecnego zespołu, to odpowiedzią na takie potrzeby może być np. outsourcing/leasing pracowniczy.

Krok 2: stworzenie profilu kandydata

Na podstawie informacji przekazanych przez klienta doradca, w porozumieniu z zespołem innych specjalistów, tworzy profil idealnego kandydata. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pracodawca oczekuje pozyskania osoby mającej konkretne kwalifikacje zawodowe, doświadczenie czy wykształcenie.

Po stworzeniu profilu rekruterzy będą dopasowywać do niego poszczególnych kandydatów – zarówno tych zgłaszających się do procesu rekrutacji, jak i wyszukiwanych własnymi kanałami w ramach strategii headhuntingu. Celem jest przecież pozyskanie dla klienta takich pracowników, którzy będą od razu gotowi do objęcia przygotowanych dla nich stanowisk.

Krok 3: wybór odpowiedniej strategii rekrutacyjnej

Strategię zawsze dobieramy pod kątem oczekiwań pracodawcy, co do kwalifikacji pracownika. Ważny jest również czas, w jakim klient chce obsadzić wolne stanowiska w swojej firmie. Po inne narzędzia sięgniemy wtedy, gdy celem jest np. rekrutacja do pracy przy produkcji, a po inne w przypadku potrzeby pozyskania specjalistów czy managerów wyższego szczebla.

Strategią rekrutacyjną może być także pozyskanie pracowników tymczasowych. Wielu pracodawców początkowo nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę, jednak podczas rozmowy z ekspertem HR poznaje wynikające z tego korzyści – oszczędność czasu, pieniędzy, zachowanie elastyczności oraz zwiększenie bezpieczeństwa biznesu.

W Crew For You Specjalizujemy się w pozyskiwaniu dla naszych klientów pracowników tymczasowych ze Wschodu – w tym z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi czy Rosji. Wbrew obiegowej opinii nie są to wyłącznie pracownicy niewykwalifikowani, ale można wśród nich znaleźć także dobrych specjalistów posiadających rzadkie umiejętności zawodowe. 

Krok 4: rozpoczęcie rekrutacji

Warto zdecydować się na rozwiązanie, w którym to agencja odpowiada za wszystkie formalności związane z pozyskiwaniem pracowników dla swojego klienta: od publikacji ogłoszeń, przez przyjmowanie podań i analizowanie ich treści, aż po przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych i selekcję kandydatów. Zapewnia to przedsiębiorcy bardzo wysoki komfort i oszczędza mnóstwo czasu.

W sytuacji, gdy pracodawca zdecydował się skorzystać z usługi outsourcingu pracowniczego, agencja będzie odpowiedzialna za stworzenie zespołu pracowników tymczasowych posiadających kwalifikacje niezbędne na danych stanowiskach – dotyczy to również pracowników ze Wschodu.

Krok 5: rozliczenie usługi

Warto podkreślić, że przedsiębiorca płaci wyłącznie za skuteczną rekrutację pracownika. Taki układ zapewnia pracodawcy pełne bezpieczeństwo i dodatkowo motywuje agencję do jak najszybszego pozyskania odpowiednich osób do firmy klienta.

Rekrutacja pracownika we Wrocławiu czy w dowolnym innym mieście jest zatem rozbudowanym procesem, co oczywiście nie oznacza, że bardzo czasochłonnym. Z pomocą profesjonalistów możesz szybko uzupełnić wakaty w firmie lub wzmocnić zespół dzięki pracownikom tymczasowym oddelegowanym do Twojego przedsiębiorstwa.

Sprawdź też, na czym polega nasza usługa outsourcingu HR we Wrocławiu

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest