Ruszają szczepienia w zakładach pracy

Wiele firm ochoczo deklaruje chęć organizacji szczepień przeciwko Covid-19 w miejscu pracy. Rząd zdecydował się na wykorzystanie ich potencjału organizacyjnego i zapowiedział opracowanie zasad organizacji szczepień w zakładach pracy, które mają ruszyć już w maju.

-Szczepienia to warunek, aby uniknąć śmierci i uszczerbków zdrowotnych dla tysięcy, a może nawet dziesiątków tysięcy Polaków. To jest również warunek, żeby gospodarka mogła funkcjonować bez ograniczeń sanitarnych – tłumaczył tuż po konferencji prasowej, zorganizowanej tuż po spotkaniu ze stroną pracodawców, wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Zakład pracy, któremu uda się zebrać przynajmniej 500 chętnych będzie mógł zorganizować masowe szczepienia. Co ważne, do wymaganej liczby pracowników nie muszą wliczać się jedynie pracownicy, ale też ich rodziny lub pracownicy z firm, działających w tym samym budynku. Wykluczeni nie będą też pracownicy zagraniczni czy osoby współpracujące, czy to w ramach umowy zlecenia, czy umowy typu B2B. Celem jest

zgromadzenie jak najwięcej chętnych, by odciążyć służbę zdrowia w organizowaniu szczepień.

Bardzo ważne jest też to, że w przypadku szczepień organizowanych przez pracodawców, znika kryterium wieku, od którego zależało pierwszeństwo w przyjęciu swojej dawki preparatu. Po szczepionkę będzie się mógł zgłosić każdy chętny.

Nie będzie możliwości wyboru

Szczegóły dotyczące organizacji szczepień przez pracodawców mamy poznać w przyszłym tygodniu. Wtedy też rząd opublikuje wzory dokumentów, które pracodawca powinien podpisać z pracownikami, a także szczegóły dotyczące współpracy z przychodniami, które te szczepienia będą wykonywać.

Do jednych z najważniejszych obowiązków pracodawcy będzie należało organizowanie odpowiedniego pomieszczenia do przeprowadzenia szczepień. Przychodnia, z którą pracodawca podpisze umowę w zakresie szczepień, będzie odpowiedzialna za dostarczenie szczepionek oraz za ich transport w odpowiednich warunkach. Podmiot medyczny będzie również odpowiedzialny za zbieranie i przetwarzanie danych medycznych zaszczepionych pracowników.

Strona rządowa zapowiedziała, że pracownicy nie będą mieli możliwości wyboru szczepionki od konkretnego producenta, na czym bardzo zależało Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Zdaniem rządu opóźniłoby to całą procedurę szczepień. Wiemy również już teraz, że rząd nie planuje organizacji szczepień u mniejszych podmiotów. Decyzję tą tłumaczą względami logistycznymi.

O tym, kiedy dane przedsiębiorstwa dostaną szczepionki, ma decydować kolejność zgłoszeń. 10 maja masowe szczepienia mają rozpocząć w 8 firmach.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest