Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Udało się! Zadzwonił długo wyczekiwany telefon z wymarzonej firmy i zaprosili cię na rozmowę kwalifikacyjną. Twoje CV zrobiło na nich wrażenie, teraz czas na ciebie – musisz zaprezentować się z jak najlepszej strony, by utwierdzić w przekonaniu twojego potencjalnego pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem do pracy w jego firmie.

Jak dobrać garderobę?

Rozmowa kwalifikacyjna jest pierwszą okazją, aby pracodawca cię zobaczył. Oczywistym jest, że musisz być dobrze przygotowany merytorycznie. Naszych braków dotyczących wymaganych kwalifikacji i tak nie nadrobimy idealną prezencją, ale o nią również należy zadbać. Schludny wygląd jest bardzo ważny, bo – jak mawia stare przysłowie – jak cię widzą, tak cię piszą.

Swój ubiór należy dostosować do stanowiska, na które aplikowałeś. Inaczej ubierzesz się na rozmowę o pracę na stanowisko pracownika produkcji, a inaczej, gdy starasz się o etat w banku, gdzie będziesz miał codziennie styczność z klientem. Na rozmowę o pracę na stanowisku formalnym, należy ubrać się bardzo elegancko. Panie powinny na tę okazje włożyć spódnice (nie mini!) lub spodnie (nie dżinsy!), oraz koszule lub elegancką bluzkę, a także eleganckie buty – niekoniecznie szpilki. Panowie powinni ubrać garnitur lub eleganckie spodnie, marynarkę i koszulę – koniecznie z długim rękawem oraz półbuty, do których założyć należy obowiązkowo czarne skarpety.

Starając się o etat na stanowisku produkcyjnym możemy darować sobie garnitur czy garsonkę, jednak z drugiej strony dżisny i bluza z kapturem nie zrobi wrażenia na twoim potencjalnym pracodawcy.

Detale też są ważne

Panie powinny zadbać o odpowiedni manicure. Na tą okazję lepiej darować sobie tipsy lub neonowy kolor. Najważniejsze jest, żeby paznokcie były czyste i zadbane. Biżuterię również należy ograniczyć do minimum. Według biznesowego dress-codu, dopuszczalnymi dodatkami są zegarek i obrączka. Nie musimy być tutaj aż tak restrykcyjni, jednak lepiej zachować umiar.

Strój powinien być utrzymany w stonowanych, klasycznych kolorach. Najbardziej optymalnymi odcieniami będzie czerń, brąz, biel, a także beż, granat i odcienie szarości. Należy również pamiętać, żeby ubrania były czyste i wyprasowane.

Profesjonalny wygląd na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno sprawi, że załapiemy dodatkowe plusy u naszego potencjalnego pracodawcy. Warto, więc wziąć sobie do serca powyższe rady, bo dzięki schludnemu wyglądowi, zyskamy również więcej pewności siebie.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest