W 2021 r. osiągnę sukces zawodowy!

Nowy Rok, nowa(y) ja. Przełom starego i nowego roku to dla wielu nas rok podsumowań i postanowień. Często obiecujemy sobie, że w nowym roku odniesiemy sukces zawodowy. Zmienimy pracę, wywalczymy awans, podwyżkę, będziemy bardziej asertywni. Jak się do tego zabrać? Przed Wami kilka ważnych wskazówek.

Zaplanuj to

Chcąc osiągnąć sukces zawodowy musisz zacząć od zdefiniowania tego, czym on dla ciebie jest. Czy sukcesem będzie objęcie fotela kierownika działu, w którym obecnie pracujesz? A może zmiana branży, w której działasz? Otrzymanie podwyżki będzie dla ciebie wystarczającym sukcesem? Gdy już przemyślisz sprawę, musisz obmyślić plan. Pamiętaj, że nic się samo nie wydarzy. Czeka cię ciężka praca i kilka przeciwności do pokonania. Musisz być na to przygotowany.

Jeśli twoim marzeniem jest objęcie kierowniczego stanowiska, musisz od razu zdać sobie sprawę, że nie wydarzy się to szybko. Potraktuj to jako cel długoterminowy i daj sobie czas na jego osiągnięcie. Optymalny czas na objęcie swojego wymarzonego stanowiska, powinien oscylować między 3 a 5 lat. W tym okresie zaplanuj kolejne, krótkoterminowe cele. Możesz na przykład postanowić, że w ciągu pół roku wskoczysz na wyższy poziom znajomości języka angielskiego. Albo, że w ciągu dwóch lat nauczysz się kolejnego języka. Możesz również postanowić sobie, że za 12 miesięcy będziesz zarabiać 20% więcej. Pójdź więc do swojego przełożonego, ustal z nim swoje cele na najbliższy rok i bierz się do pracy.

Dużo czytaj

W osiągnięciu sukcesu zawodowego z pewnością pomoże poszerzenie horyzontów czytelniczych. Z każdej książki, czy to wciągającego kryminału, czy lekkiej powieści obyczajowej, możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego. Z każdą przeczytaną lekturą, poszerzasz swoje słownictwo. Stajesz się elokwentny i sprawiasz wrażenie człowieka, z którym można porozmawiać ciekawie na każdy temat. Ta umiejętność z pewnością pomoże Ci np. podczas rozmowy o pracę.

Zapomnij o nudnych lekturach szkolnych, które obrzydziły czytanie większości Polaków. Poszukaj jakiejś ciekawej biografii, reportażu czy beletrystyki. Możesz również spróbować sięgnąć po literaturę napisaną w obcym języku. Wtedy dodatkowo potrenujesz język. Pamiętaj jedynie, aby nie przesadzać z tzw. książkami coachingowymi. Możesz przeczytać kilka najbardziej polecanych, ale pamiętaj, że co za dużo to nie zdrowo. Tego typu lektury mogą często namieszać w głowie, w szczególności, jeśli zawierają porady, które się nawzajem wykluczają. 

Pamiętaj o odpoczynku

Nie sama pracą człowiek żyje. Work life balance jest również bardzo ważny. Pamiętaj, aby regularnie korzystać z urlopu wypoczynkowego, by odpocząć psychicznie od pracy. Czasami weekend nie wystarczy na prawdziwy reset. Nie przesadzaj też z nadgodzinami. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt dużo pracy i będziesz siedział w pracy po 60 godzin tygodniowe, szybko zmniejszy się twój zapał i wzrośnie poziom frustracji. A to prosta droga do wypalenia zawodowego. Pamiętaj, że twoje życie rodzinne jest równie ważne (a nawet ważniejsze) od życia zawodowego. Dbaj o swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi. Nie dąż po trupach do celu, kosztem swojego życia prywatnego. Zdrowy rozsądek to podstawa!

Zdrowo żyj

Zdrowe odżywianie się, ruch i dbanie o higienę snu składają się na tryb życia, który powinieneś prowadzić. Pewnie zastanawiasz się, co to ma wspólnego z twoim celem zdobycia awansu. Bardzo dużo! Właściwa dawka snu wpływa na koncentrację. Dzięki częstym ćwiczeniom twój organizm wydziela endorfiny, które odpowiadają za dobre samopoczucie. A zdrowo się odżywiając, zapewnisz sobie właściwą podaż witamin i minerałów, dzięki którym będziesz miał lepszą pamięć i zadbasz o swoje zdrowie. Pamiętaj, że ludzie prowadzący zdrowy tryb życia mają lepszą kondycję, koncentrację i są mniej zestresowani.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest