Zawodowe postanowienia noworoczne

Nowy rok to doskonała okazja na robienie różnych postanowień. Schudnąć 10 kg, rzucić palenie, zacząć regularnie trenować – oto najczęstsze z nich. A może warto zastanowić się również nad tym, co możemy zrobić dla naszej kariery? Przedstawiamy 5 pomysłów na zawodowe postanowienia noworoczne.

 1. Nauczę się języka obcego
  Znajomość dodatkowego języka obcego to spory atut w każdym CV. W szczególności, kiedy jesteś na etapie szukania nowej pracy. Znajomość języka obcego z pewnością wpłynie też na podwyższenie twoich akcji u obecnego pracodawcy, przede wszystkim, jeśli pracujesz w międzynarodowej firmie. Zapisując się na kurs języka obcego pokażesz swojemu przełożonemu, że dbasz o swój rozwój i chcesz się ciągle samodoskonalić. Dobry pracodawca zacznie cię postrzegać jako cennego pracownika, o którego warto dbać i nagradzać, gdy na to zasłuży. W przeciwnym razie odejdzie do firmy, która go doceni. Poza tym, nowy język obcy może okazać się nowym hobby, które będzie sprawiać ci frajdę.
 2. Będę lepiej zorganizowany
  Ustalanie priorytetów w bieżącej pracy nie jest łatwe. Szczególnie, gdy masz naprawdę szeroki zakres obowiązków i są dni, gdy nie wiesz w co masz włożyć ręce. Jak być lepiej zorganizowanym? Wystarczy, że będziesz na bieżąco spisywać wszystkie sprawy i zdania, którymi musisz się zająć. Będziesz miał wtedy pewność, że na pewno o niczym nie zapomnisz. Potem, gdy przygotujesz listę, będziesz mógł ustalić, które z zadań jest najważniejsze, a które najmniej ważne. Te ostatnie możesz, jeśli masz taką możliwość, delegować swoim współpracownikom. Dzięki takiej rozpisce będzie ci się lepiej pracowało i wszystko będziesz robić na czas.
 3. Zawalczę o siebie
  W nowym roku weź sprawy w swoje ręce i zacznij traktować siebie tak, jak chcesz żeby robili to inni. Bądź bardziej asertywny i pewny swoich umiejętności. Jeśli szef poprosi cię o wyrażenie swojej opinii na jakiś temat, nie mów tego, co chce usłyszeć, lecz wypowiedz się szczerze. Jeśli uważasz, że zasługujesz na awans czy podwyżkę, idź do swojego przełożonego i rozpocznijcie negocjacje. Podejmij rozmowę z szefem, również wtedy, gdy czujesz rutynę i potrzebujesz nowych wyzwań zawodowych. Nikt nie zagwarantuje, że twoje prośby spotkają się z akceptacją, ale warto wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować.
 4. Nie będę zabierać pracy do domu
  Filozofia work-life balans jest popularna w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Chociaż pracodawcy chwalą się takim podejściem, często jest ono tylko pustym sloganem. Wielu pracowników i tak pracuje w nadgodzinach nawet w domu, co powoduje ich frustrację i permanentny stres. Jeśli ty również często zabierasz pracę do domu, zastanów się co możesz zrobić, żeby z tym skończyć. Może, gdybyś lepiej zorganizował swoją pracę (patrz postanowienie nr 2), nie byłoby takiej potrzeby. Pod pojęciem „zabieranie pracy do domu” kryje się nie tylko jej faktyczne wykonywanie w domowym zaciszu, ale również ciągłe rozmyślanie o niej. Pozwól, żeby dom był twoim azylem, w którym nie będziesz rozmyślał o deadlinach czy wrednych współpracownikach. Nie sprawdzaj w domu maila służbowego, na to jest czas tylko wtedy, kiedy jesteś w biurze. Daj sobie odetchnąć i zadbaj o swoją higienę psychiczną.
 5. Będę się wysypiać
  Ostatnie postanowienie na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć wiele wspólnego z twoim życiem zawodowym. Jednak to nieprawda. Wysypianie się jest bardzo ważne dla twojej higieny psychicznej. 7 godzin snu to minimum, które musisz zapewnić swojemu organizmowi. Jednak czasem śpisz nawet 8 godzin, a i tak wstajesz wykończony. Jaka jest przyczyna? Za złą jakość snu odpowiadają przede wszystkim stres i przemęczenie, za które odpowiada dany tryb życia. Dwie godziny przed pójściem warto się wyciszyć. Odłóż na bok smartfona i laptopa i daj odpocząć oczom i głowie. Zamiast tego poczytaj książkę, weź długą kąpiel czy posłuchaj muzyki. Staraj się chodzić spać o stałych porach, również w weekendy. Jeśli wdrożysz w życie powyższe wskazówki, jakość twojego snu na pewno się poprawi. Dzięki temu w pacy będziesz bardziej wydajny i kreatywny.

Podziel się wpisem!

Share on facebook
Opublikuj na Facebook
Share on twitter
Opublikuj na Twitter
Share on linkedin
Opublikuj na LinkedIn
Share on pinterest
Opublikuj na Pinterest